הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
 
 

תמ”א 38 או דירה מקבלן

מדוע רכישת דירה חדשה בפרויקט תמ”א 38 בירושלים לא דומה לרכישת דירה מקבלן? 35 פרויקטים של בנייה בתמ”א 38 בירושלים קיבלו היתר בנייה, מהם שישה אוכלסו  וכ-70 נוספים ממתינים להיתר

 | 29/09/2017
facebook share
Twitter
עורכת הדין שירה אביטל (צילום: סימה וידזר)

מדי חודש מתקבלים בירושלים היתרי בנייה לפרויקטי תמ"א 38 חיזוק והשבחה, המייצרים עשרות ואף מאות דירות חדשות למכירה בבניינים קיימים. על פי נתונים המופיעים באתר "מדלן", 35 פרויקטים של בנייה בתמ"א 38 (תמ"א) בירושלים קיבלו אישור היתר בנייה, ומהם שישה אוכלסו, וכ-70 נוספים ממתינים להיתר. 40 יזמים שונים של תמ"א 38 פועלים בעיר, כאשר ארבעת היזמים המובילים אחראים לכ-30 אחוז מסך כל הפרויקטים בירושלים. השכונות המובילות בתחום הבנייה בירושלים הן: רחביה, קטמון הישנה ובית הכרם – כל אחת עם חמישה היתרי בנייה.

תמ"א 38 מעניקה זכויות בנייה לבניית יחידות דיור חדשות והרחבת הדירות הקיימות בבנייני מגורים – במסלול ישיר וייעודי של קבלת היתר בנייה, והכל במטרה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה. לדברי עו"ד שירה אביטל, שמשרדה מתמחה בייצוג רוכשי דירות בפרויקטים על פי תמ"א 38, ברוב המקרים, עסקה לרכישת דירה חדשה בבניין קיים מהווה חלופה טובה שאין לה מקבילה אחרת בשוק הנדל"ן מבחינת כדאיות המחיר – מחירה של דירה חדשה בבניין קיים יכולה להיות נמוכה משמעותית מדירה חדשה בבניין חדש, לוחות הזמנים לקבלתה, ביכולת לדעת מיהם שכניך בבניין. הבשורה המשמעותית יותר בתמ"א 38 היא בנייה חדשה במקומות מבוקשים במרכזי ערים, בהם אין עתודות קרקע ואין צפי לפרויקטים חדשים.

יחד עם זאת, מסבירה עו"ד אביטל כי יש לשים לב שעסקה של רכישת דירה חדשה בבניין קיים מחייבת משנה זהירות ומומחיות ספציפית. לטענתה, הסיבות לכך נעוצות גם בעובדה שבארץ פועלים מעל 1,000 יזמי תמ"א 38, שרובם לא עסקו בנדל"ן לפני כן ומעולם לא השלימו אפילו פרויקט אחד בודד, וגם בשל ריבוי הצדדים המעורבים משפטית בכל עסקת רכישת דירה חדשה בבניין קיים: בעלי הזכויות הקיימים (הדיירים בבניין) המיוצגים על ידי עורך דין מטעמם, היזם/הקבלן המיוצג גם על ידי עורך דין מטעמו, וכמובן רוכשי הדירות החדשות. דבר זה אינו קיים ברכישת דירה חדשה בפרויקט חדש.

עו"ד אביטל: "לפני החתימה על ההסכם לרכישת דירה חדשה בפרויקט תמ"א 38, חשוב מאוד לבדוק: את מהות ההתקשרות המשפטית של בעלי הזכויות/הדיירים הקיימים עם היזם/קבלן תמ"א וטיב יחסיהם כולל בדיקת ההסכם ביניהם, את העמידה של היזם/קבלן בהתחייבותיו כלפי הדיירים הקיימים, באיזה שלב נמצא הפרויקט, האם לפרויקט יש ליווי בנקאי, מהן הבטוחות שיועמדו לרוכש על התשלומים שהוא משלם לרכישת, זהות הקבלן וסיווגו הקבלני, ניסיון הקבלן בפועל בפרויקטים של בניית חדש עם בניין קיים, היקף זכויות הבניה שניתנו בפרויקט, מהם ההסדרים המשפטיים שנקבעו בין הדיירים – בינם לבין עצמם, ועוד. את רכישת הדירה החדשה בבניין בפרויקט תמ"א 38 עדיף לבצע בייצוג של עורך דין המתמחה ספציפית בתחום זה, שיכול לעשות את ההבדל בין מפח נפש לבין עסקת רכישה מוצלחת".

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "תמ”א 38 או דירה מקבלן"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

 

תגובות הגולשים

הנתיב המהיר עמוד
הנתיב המהיר עמוד